Poradniki

Co warto wiedzieć o szlifierce kątowej?

szlifierka kątowa GraphitePopularne kątówki są rodzajem szlifierek przeznaczonych do prac z najtwardszymi materiałami. Poza funkcją samego szlifowania służą również do cięcia elementów takich jak pręty zbrojeniowe, blachy, elementy betonowe i ceramiczne.

Zastosowanie Szlifierki kątowe spośród innych narzędzi tego typu wyróżnia możliwość nie tylko szlifowania, ale również przycinania twardych materiałów. Nie sprawdzą się natomiast przy pracach bardziej precyzyjnych, ponieważ  dokładnie wygładzić powierzchni przy ich pomocy jest niemal niemożliwe.

Do najczęściej wykonywanych czynności przy użyciu szlifierek kątowych należą: - przecinanie prętów zbrojeniowych, - cięcie betonowych elementów, - przecinanie blach, - cięcie elementów ceramicznych, - zgrubne szlifowanie powierzchni twardych.

Jaką szlifierkę wybrać? W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać możemy wybierać spośród szlifierek o różnej mocy oraz średnicy tarczy.

Drobne prace amatorskie Do drobnych prac domowych i warsztatowych optymalne będą szlifierki o średnicy tarczy 115 mm. Ich moc waha się zazwyczaj od 450 do 900 W. Przy wyborze odpowiednich tarcz, takie szlifierki świetnie sprawdzą się przy np. usuwaniu rdzy, przycinaniu płytek ceramicznych, elementów z blachy. Obecnie większość tego typu szlifierek wyposażona jest w blokadę wrzeciona , co  znacznie ułatwia montowanie tarcz i  innych akcesoriów, jak np. tarcz na rzepy czy szczotek polerskich.

Drobne prace budowlano – remontowe Do bardziej profesjonalnego użycia np. przy pracach w warsztacie, pracach remontowych lub przy drobnych pracach budowlanych najlepszym wyborem będzie szlifierka o średnicy tarczy 125 mm. Moc takich szlifierek, w zależności od modelu, waha się w granicach od 600 1200 W. Jego zaletą jest odporność na przegrzewanie się w trakcie wykonywanej pracy, co ma duże znaczenie przy bardziej intensywnych zastosowaniach. Bardziej profesjonalne modele wyposażone są w płynną regulację obrotów oraz system antywibracyjny, który potrafi ograniczyć poziom drgań nawet o 80% !

Cięższe prace budowlane i warsztatowe Do w pełni profesjonalnych zastosowań, gdzie wymagane jest użycie dużych szlifierek najlepiej sprawdzą się te z tarczą o średnicy 180 lub 230 mm. Ich moc zwykle przekracza 2000 W i osiąga nawet do 2600 W. Tego typu narzędzia przeznaczone są do cięcia zbrojenia, przęseł metalowych czy kostki brukowej. Możemy nimi również szlifować powierzchnie metalu czy betonu. Ze względu na obciążające  zastosowania takie szlifierki wyposażone są najczęściej w system antywibracyjny, szybki hamulec magnetyczny oraz soft-start, czyli moduł płynnego rozruchu. W dużych szlifierkach, o dużej mocy instalowane są właśnie takie moduły, m.in. z uwagi na bezpieczeństwo. Szlifierka nie posiadająca płynnego rozruchu może „wyrwać” się podczas uruchomienia z rąk i poważnie uszkodzić użytkownika. Wyeliminowanie „szarpnięcia” poprzez łagodne uruchomienie wpływa też niewątpliwie  na żywotność silnika oraz szczotek węglowych.

Na co warto zwrócić uwagę? Zarówno  szlifierki kątowe o mniejszej  mocy, jak i te do bardziej profesjonalnych zastosowań, mogą zawierać wiele praktycznych i wygodnych funkcji. Przy wyborze szlifierki warto zwrócić uwagę na ich występowanie: - płynna regulacja obrotów, - system antywibracyjny (pozwalający ograniczyć drgania nawet o 80 %!) - soft-start- pozwala na ok 5-krotne skrócenie czasu zatrzymania się  tarczy, a więc możliwość prawie natychmiastowego odłożenia narzędzia po przerwaniu pracy, - zabezpieczenie termiczne, które automatycznie wyłącza zasilanie, kiedy nadmiernie wzrasta temperatura w trakcie intensywnej i długotrwałej pracy.

Rodzaje tarcz Jednym z kluczowych elementów skutecznej pracy szlifierki kątowej jest dobór tarczy do odpowiedniego rodzaju pracy. Ze względu na rodzaj prac możemy je podzielić na te do cięcia – ich grubość będzie wynosiła od 0,8 do 3,2 mm oraz tarcze do szlifowania - mają dodatkowe wzmocnienia, są grubsze, bo od 6,0 do 6,4 mm.

W zależności od rodzaju obrabianego materiału wyróżniamy tarcze: - do metalu, - do stali, - tarcze diamentowe – do najtwardszych materiałów takich jak: cegła, beton, asfalt, itp.

Przeczytaj też

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając...

Przezwajanie silników elektrycznych – na czym polega i jakie są jego zalety?

Od wielu lat istnieje pogląd, że przezwajanie silników elektrycznych prowadzi do utraty wydajności urządzenia. Z udokumentowanych praktyk wy...

Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Kosiarka to jedno z najważniejszych narzędzi, które musi posiadać właściciel przydomowego ogrodu. Aby pracowała wydajnie i cieszyła się ...