Poradniki

Jak wybrać odpowiednią szlifierkę?

szlifierka do gipsuSzlifierka, podobnie jak wiertarka, jest jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi, którego nie powinno zabraknąć zarówno w profesjonalnym warsztacie jak i  w amatorskich pracowniach. W zależności od rodzaju narzędzia i dobranego osprzętu, może pełnić różne inne pomocne funkcje takie jak cięcie lub polerowanie elementów.

Szlifierki są rodzajem narzędzi służących do wykańczania powierzchni utwardzonych, uprzednio poddanych już obróbce. Wykańczanie szlifowaniem może dotyczyć gotowego elementu lub jego części. Obróbka umożliwia osiągnięcie precyzyjnych wymiarów i decyduje o końcowym wyglądzie produktu.

Rodzaje szlifierek Szlifierki oscylacyjne – przeznaczone  głównie do dużych, płaskich powierzchni drewnianych takich jak: drzwi, meble o prostym wykończeniu czy drewniane blaty.

Na co warto zwrócić uwagę? - liczba oscylacji – Im  większa, tym szlifowanie jest dokładniejsze i bardziej wydajne. Prędkość oscylacji w większości szlifierek może być regulowane. - rozmiar stopy - decyduje o długości czasu szlifowania. Zbyt mała stopa może wydłużyć czas pracy, jednak zbyt duża może przeszkadzać w precyzyjnym wykończenia mniejszych detali lub trudno dostępnych miejsc. Stopy są elementem wymiennym. - amplituda oscylacji -  wyrażana w (mm) jest to zakres przesunięcia stopy roboczej - system odsysania pyłów – znacznie poprawie komfort pracy, oczyszcza powierzchnię i umożliwia lepszą widoczność w czasie szlifowania i innych czynności.

 Szlifierka mimośrodowa – przeznaczona do szlifowania i polerowania (przy użyciu specjalnych gąbek) powierzchni drewnianych i metalowych takich jak: meble, drzwi, elementy karoserii samochodowych itp. Szlifierka dobrze sprawdza się przy delikatnie zakrzywionych powierzchniach.

Na co warto zwrócić uwagę? - średnica tarczy – ma wpływ na czas szlifowania (najczęściej 150 lub 250 mm) - liczba oscylacji – zwykle do 26 000 wychyleń na minutę, - możliwe dodatkowe funkcje – np. automatyczny dobór prędkości obrotów tarczy, - automatyczny hamulec - dodatkowe akcesoria – np. specjalne gąbki do polerowania mebli, lakierów, wosku.

Szlifierki typu delta - przeznaczone do szlifowania elementów drewnianych i metalowych o zróżnicowanych kształtach, np.: krzesła, metalowe płoty, meble o nieregularnych kształtach

Na co warto zwrócić uwagę? - średnica oscylacji - im większa, tym bardziej wychylana jest stopa szlifierki, co ma wpływ na efektywność szlifowania. - wielkość – w szlifierce typu delta jest tylko jeden rodzaj stopy roboczej, która jest w charakterystycznym kształcie trójkąta. W zależności od charakteru wykonywanej pracy (dokładność lub kształt materiału), dobiera się urządzenie z odpowiednią wielkością stopy. - dodatkowe przystawki szlifujące - np. owalne lub płaskie ściernice języczkowe. Pozwalają szlifować elementy wklęsłe czy wypukłe (otwory, dekoracje, szczeliny).

Szlifierka taśmowa – przeznaczona do szlifowania dużych, płaskich powierzchni takich jak: drewniane podłogi, płaskie boazerie, itp. Szlifierki taśmowe wyrównują, wygładzają i oczyszczają powierzchnię. Nadają odpowiednią grubość szlifowanym elementom.

Na co warto zwrócić uwagę? - prędkość przesuwu taśmy  – im większa, tym większa efektywność i dokładność szlifowania, - wyposażenie dodatkowe – np. w funkcję zasysania pyłów i odpadów, znacznie poprawiającą komfort pracy - możliwość regulacji obrotów – dostosowanie prędkości do obrabianego materiału

Szlifierka kątowa – przeznaczona do szlifowania i przycinania twardych materiałów takich jak metale, wykonywania nacięć w murach, cięcia ceramiki.

Na co zwrócić uwagę? - średnica tarczy - w przypadku cięcia średnica tarczy jest jak najbardziej istotnym parametrem. Jest uwarunkowany, bezpośrednio z materiałem jaki będziemy zamierzali ciąć. Dla małych średnic są to szlifierki 115-125mm (średnicy tarczy), a dla większych będzie to zazwyczaj 230mm średnicy tarczy, - system antywibracyjny - zwiększa komfort pracy, - możliwość regulacji obrotów.

Przeczytaj też

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając...

Przezwajanie silników elektrycznych – na czym polega i jakie są jego zalety?

Od wielu lat istnieje pogląd, że przezwajanie silników elektrycznych prowadzi do utraty wydajności urządzenia. Z udokumentowanych praktyk wy...

Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Kosiarka to jedno z najważniejszych narzędzi, które musi posiadać właściciel przydomowego ogrodu. Aby pracowała wydajnie i cieszyła się ...