Poradniki

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

jak przygotować kosiarkę do zbliżającego się sezonu?Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając właściwej siły. Jest to obowiązkowy element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego i wulkanizacyjnego. Aby klucz dynamometryczny spełniał swoją rolę, musi być prawidłowo użytkowany i regularnie kalibrowany. Poniżej przedstawiamy kilka rad jak prawidłowo pracować tym narzędziem.

Przykręcanie śrub „na oko” zawsze jest ryzykowne. Zbyt mocne dokręcenie śruby może skutkować zerwaniem gwintu, odkształceniem łączonych elementów i problemami związanymi z późniejszym rozkręcaniem łączonych części. Z kolei zbyt słabe połączenie może spowodować, że śruba się poluzuje lub całkowicie odkręci. Sytuacje te mogą być bardzo niebezpieczne. Jeżeli chcemy uniknąć takich błędów, musimy użyć klucza dynamometrycznego.

Używanie klucza w warunkach domowych

Często na co dzień mamy do czynienia ze śrubami i elementami, które są bardzo delikatne i istnieje ryzyko, że podczas skręcania ulegną uszkodzeniu. Jeżeli nakrętki nie są wykonane z metalu tylko z tworzywa, a łączone elementy z plastiku lub aluminium, wtedy powinniśmy użyć klucza dynamometrycznego. Idealnym przykładem takiej instalacji są bagażniki dachowe. W instrukcji montażu większości bagażników opisane są nawet dokładne momenty dokręcania poszczególnych śrub liczone w Niutonometrach (Nm).

Niezbędny pomocnik w warsztacie

Klucz dynamometryczny jest niezbędnym narzędziem każdego mechanika samochodowego i wulkanizatora. Tylko przy jego pomocy można precyzyjnie i zgodnie ze sztuką dokręcić głowicę silnika. Jeśli śruby głowicy nie będą dokręcane po kolei i z równomierną siłą to istnieje duże ryzyko, że element się odkształci lub nawet uszkodzi sam blok silnika. Jest to jedno z najczulszych miejsc w każdym samochodzie. W zakładzie wulkanizacyjnym klucz dynamometryczny służy do dociągania śrub kół, po wstępnym dokręceniu ich kluczem pneumatycznym. Dzięki temu, w razie uszkodzenia opony, osoba zmieniająca koło będzie mogła bez problemu odkręcić je przy użyciu klucza dostępnego na wyposażeniu samochodu. Śruby kół przykręca się przeważnie momentem 80-120 Nm.

Instrukcja obsługi klucza

W przeciwieństwie do innych tego typu narzędzi, klucza dynamometrycznego używamy tylko do dokręcenia śruby. W przypadku klucza nastawnego najpierw, przy użyciu pokrętła ze skalą, ustawiamy moment, z którym chcemy śrubę dociągnąć. Następnie wkładamy odpowiednią nasadkę i równomiernie dokręcamy śrubę, do momentu aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. W przypadku kluczy z wychylną skalą musimy obserwować strzałkę na skali, która pokaże nam kiedy przestać kręcić. Na rynku istnieją także klucze ze sprzęgłem, które uniemożliwiają dokręcenie śruby ze zbyt dużą siłą.

Ważna jest regularna kalibracja

Każdy klucz dynamometryczny z czasem ulega rozkalibrowaniu, co oznacza, że nie będzie wykonywał poprawnych połączeń. W takim wypadku konieczne jest wyregulowanie mechanizmu urządzania. W tym celu najlepiej wysłać swój klucz profesjonalnej firmie, która zrobi to poprawnie, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Aby klucz dynamometryczny działał długo i wydajnie, powinno się regularnie oddawać go do kalibracji – nie rzadziej niż raz na rok. To ważne, gdyż często jakość połączenia może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkownika samochodu.

Przeczytaj też

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając...

Przezwajanie silników elektrycznych – na czym polega i jakie są jego zalety?

Od wielu lat istnieje pogląd, że przezwajanie silników elektrycznych prowadzi do utraty wydajności urządzenia. Z udokumentowanych praktyk wy...

Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Kosiarka to jedno z najważniejszych narzędzi, które musi posiadać właściciel przydomowego ogrodu. Aby pracowała wydajnie i cieszyła się ...