Poradniki

Kosiarka do ogrodu – jak wybrać?

Kosiarka do ogrodu – jak wybrać?Wybór odpowiedniej kosiarki to problem z jakim musi się zmierzyć każdy, kto posiada ogród lub działkę. Na rynku narzędzi ogrodowych dostępnych jest mnóstwo kosiarek, które różnią się od siebie ceną, gabarytami i funkcjonalnościami. Jak wybrać tą, która idealnie odpowiada naszym potrzebom? Poniżej podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki.

Powierzchnia trawnika, a wybór kosiarki

Jeżeli mamy do skoszenia działkę o dużej powierzchni, to na pewno nie wystarczy nam zwykła kosiarka ręczna czy nawet elektryczna. Będziemy potrzebowali urządzenia z odpowiednio dużą mocą, najlepiej wyposażonego w specjalny kosz do gromadzenia ściętej trawy. Do takich zadań idealnie sprawdzi się kosiarka spalinowa. Jej eksploatacja jest bardziej kosztowna niż w wypadku kosiarki elektrycznej, ale dzięki odpowiednio dużej mocy, którą posiada, jesteśmy w stanie sprawnie i estetycznie skosić działkę o powierzchni nawet do 1000m2. Jeśli natomiast potrzebujemy skosić mały, przydomowy ogród, możemy z powodzeniem zainwestować w kosiarkę elektryczną. Jest ona, w porównaniu z kosiarką spalinową, tańsza i wygodniejsza w użyciu - pracuje ciszej i nie wydziela spalin. Silniki kosiarek elektrycznych nie osiągają jednak tak dużej mocy jak silniki kosiarek spalinowych. Co za tym idzie, mają mniejszą szerokość roboczą i zaleca się ich stosowanie w przypadku trawników o powierzchni do 500 m².

Konstrukcja kosiarki i jej funkcjonalności

Wybierając kosiarkę należy zwrócić również uwagę na to czy funkcjonalności jakie posiada spełniają nasze oczekiwania. W tym celu należy przenalizować kilka istotnych aspektów takich jak:

Dostęp do źródła prądu – jeżeli w naszym ogrodzie mamy utrudniony dostęp do zasilania sieciowego to nie ma sensu kupować kosiarki elektrycznej, która nie jest w stanie funkcjonować bez podłączenia do prądu. Jeśli jednak mamy możliwość podłączenia kosiarki do źródła zasalania musimy pamiętać o tym, że kabel urządzenia ma ograniczoną długość i zapewne konieczny będzie zakup przedłużacza.

Trudności w manewrowaniu – częstą komplikacją przy koszeniu kosiarkami spalinowymi są problemy z manewrowaniem. Kosiarka spalinowa ma większą masę i gabaryty, przez co kierowanie nią może być bardzo uciążliwe, szczególnie w wąskich miejscach. Jest jednak na to rada. Wystarczy zakupić egzemplarz z napędem na koła. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa komfort pracy, ponieważ nie musimy pchać kosiarki, wystarczy jedynie nią sterować i pilnować, aby jechała w dobrym kierunku.

Regulacja wysokości koszenia – to bardzo ważna funkcja, która pozwoli nam dostosować długość trawnika. U większości kosiarek wysokość koszenia jest regulowana za pomocą mechanizmu centralnego lub przy pomocy specjalnej dźwigni.

Dodatkowe funkcje – producenci stale prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów i dopasowywaniu ich do rosnących wymagań konsumentów. Ci, którym zależy przede wszystkim na wygodzie użytkowania kosiarki mają do dyspozycji egzemplarze z dodatkowymi funkcjami, takimi jak: regulacja rękojeści, samooostrzące się noże czy kosz na skoszoną trawę.

Zaplecze serwisowe

Ten, kto często używa narzędzi ogrodowych wie, że nawet najwyższej klasy sprzęt może ulec awarii. Dlatego przy zakupie warto dowiedzieć się jakie zaplecze serwisowe oferuje producent oraz czy na rynku są łatwo dostępne części zamienne do wybranego przez nas urządzenia. Zakup odpowiedniej kosiarki nie jest na pewno łatwym zadaniem i wymaga przeanalizowania wszystkich powyższych aspektów. Dokonanie odpowiedniego wyboru będzie miało decydujący wpływ na efektywność i jakość wykonywanej przez nas pracy, a w konsekwencji na prezencję ukochanego ogrodu.

Zobacz jeszcze: Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Przeczytaj też

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając...

Przezwajanie silników elektrycznych – na czym polega i jakie są jego zalety?

Od wielu lat istnieje pogląd, że przezwajanie silników elektrycznych prowadzi do utraty wydajności urządzenia. Z udokumentowanych praktyk wy...

Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Kosiarka to jedno z najważniejszych narzędzi, które musi posiadać właściciel przydomowego ogrodu. Aby pracowała wydajnie i cieszyła się ...