Poradniki

Jak przygotować się do sprawnego i czystego wiercenia?

wiertarka z systemem odprowadzania pyłuWiercenie w ścianie jest jedną z najczęściej wykonywanych czynności przy użyciu elektronarzędzi, jaką wykonujemy w naszych domach czy mieszkaniach. Wywiercamy otwory potrzebne do umieszczania przyczepów do luster, obrazów i innych przeróżnych dekoracji. Wiercenie w ścianach oraz sufitach niesie ze sobą przede wszystkim konieczność dokładnego sprzątania, czasem nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Istnieje na szczęście kilka sposobów, aby tego uniknąć.

Pył pozostający po wierceniu potrafi być bardzo niewdzięczny w tej czynności. Poza dostawaniem się we wszystkie, najdrobniejsze zakamarki bywa bardzo trudny do usunięcia za ścian, tym bardziej kolorowych. Jeśli zaczniemy ścierać go z powierzchni może pozostawić na niej bardzo nieestetyczny biały osad. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza, że ściana na której wisi dekoracja powinna pozostać nieskazitelnie czysta.

Aby znacznie ułatwić sobie życie i uniknąć często długich godzin żmudnego sprzątania możemy skorzystać z bardzo przydatnych rozwiązań.

1. Jednym z nich jest specjalna nakładka. Zakłada się ją na czubek wiertła, przed przystąpieniem do wiercenia. Podczas wykonywania otworu nakładka zapobiega rozpraszaniu się pyłu, poprzez gromadzenie go w jej środku. To akcesorium najlepiej sprawdza się przy wykonywaniu otworów w sufitach. Dzięki jej zastosowaniu unikniemy rozpraszaniu się pyłu po całym pomieszczeniu, który lecąc z góry spada centralnie na nas.

2. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem umożliwiającym czyste wiercenie jest pochłaniacz pyłu. Jest to małe urządzenie, które dzięki wytwarzanemu ciśnieniu samodzielnie utrzymuje się na ścianie (przysysa się do niej). Możemy zainstalować go bezpośrednio pod wierconym otworem i zdecydowanie zwiększyć komfort pracy. Pochłaniacz lepiej sprawdzi się od nakładki, zwłaszcza przy wierceniu w ścianach. Zawiera większy zbiorniczek na pył, dzięki czemu przy wykonywaniu większej ilości otworów nie musimy go co chwila opróżniać. Umożliwi też bardziej precyzyjne wiercenie dziur w suficie, poprzez zapobieganie opadania na nas pyłu. Pochłaniacze pyłu, nazywane też miniodkurzaczami zasilane są najczęściej bateriami AA lub akumulatorkami.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem gwarantującym porządek w miejscu wiercenia będzie specjalna wiertarka z profesjonalnym systemem odprowadzania pyłu tzn specjalnym odkurzaczem. Taka wiertarka posiada specjalny uchwyt do rurki dedykowanego odkurzacza, z którym jest bezpośrednio połączona. W momencie włączenia wiertarki odkurzacz włącza się samoczynnie. Natomiast po jej wyłączeniu odkurzacz również wyłączy się samodzielnie, jednak z kilku sekundowym opóźnieniem, dzięki czemu zdąży jeszcze pochłonąć ostatnie resztki pyłu.

Zapraszamy również do porady „Jak dobrać odpowiednie wiertło do pracy”

Przeczytaj też

Klucz dynamometryczny – kiedy się przydaje i jak go używać prawidłowo?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba dokręcić śrubę z odpowiednim momentem, czyli używając...

Przezwajanie silników elektrycznych – na czym polega i jakie są jego zalety?

Od wielu lat istnieje pogląd, że przezwajanie silników elektrycznych prowadzi do utraty wydajności urządzenia. Z udokumentowanych praktyk wy...

Kosiarka elektryczna i spalinowa - jak przygotować do zbliżającego się sezonu?

Kosiarka to jedno z najważniejszych narzędzi, które musi posiadać właściciel przydomowego ogrodu. Aby pracowała wydajnie i cieszyła się ...